چگونه یک نام دامنه خوب انتخاب کنیم؟10نکته که هیچکس نمیداند?

چگونه یک نام دامنه خوب انتخاب کنیم؟ اسم دامین سایتمون چه طوری انتخاب کنیم؟ چطوری بفهمم آدرس دامنه مورد نظرم آزاد هست؟ آیا نام دامنه بر روی سئو سایت تاثیر دارد؟ برای انتخاب نام دامنه باید وقت صرف کرد؟ همه این سوالات، سولای شما میتونه باشه، پس قبل از طراحی سایت در کرج باید یک دامنه خوب انتخاب کنید که مرتبط با حوزه کاری شما باشد پس با رویا استودیو همراه باشید  تا نکات خیلی جالبی یاد بگیریم.

نام دامنه(دامین) وب سایت چیست؟

دامنه نشان دهنده اعتبار شماست،نام دامنه یا دومین  نامی است که وب سایت شما در اینترنت با آن مطرح میشود. دامنه سایت یکی از بدیهی ترین چیز های که برای کسب وکار هاری آنلاین نیاز دارید .تعریف کامل تر (کروکی کامل فروشگاه )مثل فروشگاه فیزیکی که اسم داره، اما این فروشگاه به چه صورت خونده میشه به صورت اینترنتی ،کوچه و خیابون نداره ، یعنی اگر شما یک فروشگاه فیزیکی داشته باشید باید آدرس بدید که مشتریا بیان توی اون فروشگاه ولی فروشگاه اینترنتی این مدلی نیست یک آدرس به صورت لینک یا پیوند اون وارد می کنیم.

1

انواع اسم ها برای انتخاب نام دامنه

قبل از انتخاب اسم دامنه باید با انواع آن ها آشنا باشیم

اسم ها به 7دسته تقسیم میشوند:

ردیفاسم توضیحات مثال
1اسامی ناشناساسامی که برامون غریبه هست تا حالا نشنیدیم تو گوگل بزنیم چیزی نمیارهپونیشا
2اسامی مخففاسامی که بلند بودن با حروف اولیه کوتاهش کردن توسکا
3اسامی خارجیاز اسامی خارجی استفاده کنیمچی توز
4اسامی چکیدهاسامی که کوچیکن، راحت خونده میشناسنپ، رولکس
5اسامی توصیفی با خوندن اسمش متوجه بشیم موضوع فعالیتش چیه نوین چرم
6اسامی بصرییه تصویری تو ذهن شما به وجود میارهنشان ،بلد
7اسامی اشارهبه یه اسمی اشاره داره به 3دسته تقسیم میشه 1-واقعی 2-مرکب 3-خلق شده1- آنتن2- باسلام 3- تلوبیون

10 نکته کاربردی که باید در انتخاب نام دامنه بدونید

1- 5 کلید واژه: برای ثبت دامنه خوب 5کلید واژه مناسب است، توصیف کسب وکار به صورت روان و ساده باشد جوری که مادر بزرگتون بفهمه و متوجه بشه که شما دقیقا چیکار میکنید. خود کسب کارتون بگید، توضیحات و ویژگی های اونو نزارید.

2- منحصر به فرد: سعی کنید کلید واژه های برای دامنه بردارید که منحصر به فرد باشد در ادامه بهتون کمک میکنه که بیشتر تو ذهن بمونه.

3- هدف گذاری جغرافیای: اگر توی محدوده خاصی جغرافیایی فروش دارید سعی کنید هدف گذاری جغرافیایتون  رو توی دامنه بیارید.مثلا شخصی، املاکی  فقط در کرج داره میشه از دامنه کرج  استفاده کرد.

4- تایپ ساده و کوتاه بودن: نوشتن  نام دامنه ساده باشه و چند مدل نشه نوشت و دامنه یک وب سایت باید کوتاه باشد دامنه های کوتاه مزایای زیادی دارند، اولاً آسان تر حفظ می شوند و راحت تر قابل استفاده است. همچنین، دامنه های کوتاه امکان تایپ و فراموشی کمتری را به کاربران می دهند

5- حفظ کردنش: قابل حفظ کردن باشد دامنه سایت باید به راحتی قابل یادآوری باشد تا کاربران بتوانند به راحتی آن را به خاطر بسپارند.

6- کلمات کلیدی: اون کسب وکار ی که دارید سعی کنید ازش نام ببرید در داخل اسمتون مثل املاکی و ویلا ، پزشکی،زیبایی راحتر کاربر می تونه حفظ بشه

7- حروف اضافه: از حروف اضافه میتونید داخل دامینتون باشه

8- مد: چیزای که مد شده مثل دیجی، فود، pc و ….

9- استفاده نکردن از خط فاصله: کاربران معمولا محل قرا گرفتن خط فاصله  نام دامنه را از یاد می برند.استفاده از خط فاصله در urlرایج است ولی استفاده آن از نام دامنه جالب نیست!

10- پسوند آدرس سایت: با توجه به نوع و هدف وبسایتون میتونید  پسوند های زیر را انتخاب کنید:

com. این پسوند مخفف commercial بوده اگر قصد دارید فعالیت خودتان را جهانی گسترش بدهید از پسوند com.استفاده کنید.پسوندهای مهم دیگری مانند .net ، .biz ، .shop و … نیز وجود دارند که می‌توانید آن‌ها را انتخاب نمایید.

.irاگر میخواهید فقط داخل ایران کار کنید ir.استفاده کنید و هزینه اضافی نکنید فقط  نکته ی که داره تبلیغات گوگل (گوگل ادز)نمیتوانید استفاده کنید.برای ثبت دامنه  فقط از سایت های معتبر استفاده نمایید. اگر می خواید دامنه ir دارید از سایت ایرنیک اقدام نماید.

  • gov برای سایت های دولتی
  • mil برای سایت های نیرو مسلح 
  • info برای اطلاعات عمومی 
  • biz برای تجارت
  • name برای افراد
توضیحمزایا و معایب دامنه irمزایا و معایب دامنهcom
تنوع دامنه ها
قیمت مناسب
سئو پذیری خوب
استفاده از تبلیغات گوگل
گواهی ssl
ضد 🐘تر
4

چطوری بفهمم آدرس انتخاب دامنه مورد نظرم آزاد هست؟

قبل از انتخاب نهایی نام برند ، مهم ترین کار بررسی آزاد بودن دامنه مورد نظر هست ،این کار میشه از طریق یکسری سایتها انجام داد

مثل:ایران هاست، ایران سرور ، هاست ایران  و میتوانید از همین سایت ها خرید دامنه را انجام دهید.

تاثیر دامنه سایت در سئو​

فرقی بین دامنه ir. و com. نیست برای سئو: تفاوتی توی پسوند دامنه وجود ندارد یعنی دامنه شما ربطی به سئو ندارد اگه دامنهcom. باشه گوگل میارتش بالا اگر net. باشه میاره بالا یا اگرir. باشه با کله می یاره پایین ربطی ندارد

دامنه رایگان در سئو تاثیر داره: دامنه نشون دهنده اعتبار شماست وقتی میخواید com. بخرید یعنی می خواید جدی کار کنید و وقتی میخواید رایگان بگیرید گوگل زیاد اهمیت نمیده

قدمت دامنه در سئو تاثیرداره: یک دامنه مثلا 10سال پیش ثبت شده باشه تا الان ، تاثیر خوبی روی سئو داره

مدت زمان ثبت دامنه اهمیت دارد: یعنی موقعی که من بخوام مثلا دامنهcom. بگیرم یک ساله بگیرم یا 10ساله تفاوت داره تاثیر داره گوگل متوجه میشه. 

 

2

5تا از بهترین سایت های پیشنهاد دهنده نام دامنه

سایت Bust a  Name : یک ابزار آنلاین برای ایجاد نام دامنه است. با استفاده از این سایت ، میتوانید نام های دامنه مناسب و سازگار با اساس کلمات کلیدی مورد نظر خود را پیدا کنید .سرویس بررسی میکند که آیا نام های دامنه مورد نظر در دسترس هست یا خیر

سایت ExpiredDomains:یک پلتفرم آنلاین است که به کاربران اجازه می دهد دامنه های منقضی شده را جستجو و مشاهده کنند. این سایت اطلاعات مربوط به دامنه هایی که قبلاً از طریق خرید ثبت شده بودند، ارائه می دهد و در اختیار کاربران قرار می دهد. این سایت اطلاعاتی مانند نام دامنه، تاریخ انقضاء، رنک دامنه، میزان ترافیک و دیگر اطلاعات مرتبط را ارائه می دهد. کاربران می توانند براساس این اطلاعات دامنه هایی را که ممکن است برایشان جذاب باشند، پیدا کنند و اقدام به خرید یا حداقل ثبت نام آنها نمایند.

دامینر (Domainr):این سایت با  معرفی کردن دامنه ها ،می تواند انواع آزاد و غیر آزاد را نیز مشخص می کند. این سرویس به کاربران کمک می‌کند تا دامنه مورد نظر خود را با استفاده از نام واژه ها، عبارات و حتی واژه های مترادف پیدا کنند. همچنین، با استفاده از دامینر می‌توانید نام برند خود را برای محتوای خود در اینترنت پیدا کنید.

سایت Name Mesh:  به صورت خودکار نام‌هایی برای کسب و کار، محصول یا وبسایت شما ایجاد می‌کند. این سایت با استفاده از الگوریتم‌های خاصی که شامل ترکیب کلمات، تغییر تلفظ، استفاده از افعال و صفات و همچنین افزودن پسوندهای مختلف است، نام‌های مناسب را برای شما ایجاد می‌کند.علاوه بر این، Name Mesh همچنین به شما امکان می‌دهد از دامنه‌های موجود استفاده کنید و میزان قابلیت استفاده و شهرت آن‌ها را بررسی کنید.

سایت rond.ir  : اگر قصد خرید دامنه دارید می توانید از سایت رند ،دامنه های که دیگران برای فروش گذاشته اند مشاهده کنید و خرید کنید.فقط قبل خریدن دامنه سایت  اسپم اسکور و گذشته دامنه  مدنظر را بررسی کنید،بیشتر از 10 درصد نباشد.(اسپم اسکور به مجموعه ی لینک های شکسته (صفحه های 404) یک سایت گفته میشود)

3

حالا که با این نکات تونستی یه دامنه عالی برای خودت انتخاب کنی نیاز داری نوع هاست مورد نیازتون را تهیه کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد انتخاب هاست می توانید مقاله هاست چیست مراجعه کنید.​

5/5 - (2 امتیاز)
جدیدترین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی مقالات

محتوای جدول