چرا باید از هوش مصنوعی استفاده کنیم؟ بررسی اهمیت و خطرات آن

چرا باید از هوش مصنوعی استفاده کنیم؟ مزایا و معایب استفاده از هوش مصنوعی چیه؟ هوش مصنوعی یا AI که در چند سال اخیر هیاهوی زیادی به پا کرده، یکی از تاثیرگذارترین مسائل در زندگی انسان امروزی هست. از ابتدای روز که ما گوشی هوشمندمون رو چک می‌کنیم تا زمانی که یک فیلم توصیه شده توسط وب سایتی مثل نتفلیکس رو تماشا می‌کنیم، هوش مصنوعی داره کار خودش رو در زندگی ما انجام میده. بر اساس مطالعات انجام شده، AI هر ساله قراره با یک تکنولوژی جدید ما رو شگفت‌زده کنه. مهم‌ترین کاربرد هوش مصنوعی در طراحی سایت در کرج و ایران هست؛ اما فقط به این مسئله خلاصه نمیشه؛ بلکه این روزها هوش مصنوعی تولید محتوا رایگان هم انجام میده. توی این بخش قصد داریم در مورد کاربرد و ضرورت استفاده از هوش مصنوعی در زندگی و بررسی اهمیت و خطرات آن صحبت کنیم. همراه ما باشید تا با این تکنولوژی عجیب و غریب بیشتر آشنا بشید.

هوش مصنوعی چیست؟

هوش مصنوعی که با نام AI شناخته میشه، توانایی فکر کردن و یادگیری رو به یک برنامه کامپیوتری یاد داده و به طور عامیانه شبیه‌سازی هوش انسانی برای ماشین‌هاست. این تکنولوژی قادر هست کارهایی مشابه با کارهای یک انسان انجام بده و به کمک ما بیاد. کاربرد ابزارهای مختلف هوش مصنوعی با هم متفاوت هست و به سه دسته هوش مصنوعی ضعیف، هوش مصنوعی قوی و هوش مصنوعی فوق‌العاده دسته‌بنده میشه.

هوش مصنوعی چیست؟

دلایل استفاده از هوش مصنوعی و اهمیت آن

قطعا برای همه ما سوال هست که چرا باید از هوش مصنوعی استفاده کنیم و اهمیت استفاده از هوش مصنوعی چی هست؟ در پاسخ به این سوال باید گفت هوش مصنوعی در بیشتر مسائل کاربرد ویژه‌ای داره و به همین علت هم مورد استفاده قرار می‌گیره. در واقع دانشمندان همیشه به دنبال راهی برای آسان‌تر کردن کارها و امور مختلف برای انسان امروزی هستن. هوش مصنوعی یکی از بهترین و جالب‌ترین چیزهایی بود که در این راستا معرفی شد و روزبه‌روز هم شاهد پیشرفت این مسئله هستیم. با هوش مصنوعی بیشتر کارها برای انسان راحت شده و دیگه نیازی نیست مثل زمان قدیم کارها کند پیش بره. در ادامه در مورد دلایل استفاده از هوش مصنوعی و اهمیت اون توی زندگیمون صحبت می‌کنیم.

کاهش خطای انسانی با کمک هوش مصنوعی

از جمله مهم‌ترین مزیت هوش مصنوعی، کاهش خطاها و افزایش دقت در کارهاست. هوش مصنوعی بر اساس اطلاعاتی جامع و الگوریتم‌های  خاص، تصمیمات رو اتخاذ میکنه. در صورتی که برنامه‌ها به خوبی در هوش مصنوعی نهادینه شده باشه، خطاهای انسانی به مقدار زیادی کاهش پیدا میکنه.

کمک به تحقیقات غیرممکن برای انسان

دومین علت استفاده از هوش مصنوعی، حذف ریسک و غلبه بر خطر  و کمک به تحقیقاتی هست که انسان نمی‌تونه انجام بده. انسان‌ها می‌تونن با استفاده از ربات‌های  هوش مصنوعی به بیشتر خطرات غلبه کنن. اگر بخوایم این مسئله رو با ذکر یک مثال توضیح بدیم می‌تونیم به خنثی کردن بمب، رفتن به فضا و کاوش عمیق‌ترین بخش اقیانوس‌ها و… اشاره کنیم. ربات‌های  هوش مصنوعی بدنه‌های  خیلی مقاومی دارن و در فضا یا اعماق اقیانوس از بین نمیرن.

هوش مصنوعی همیشه در دسترس

همه ما انسان‌ها برای ادامه دادن به زندگی و انجام کار به استراحت نیاز داریم در صورتی که ربات این طور نیست. ربات‌های  هوش مصنوعی قادر هستن بدون وقفه کار کنن و هرگز خسته نشن. از طرفی این ربات‌ها با سرعت خیلی بیشتری کارها رو به پایان میرسونن و از انجام کارهای تکراری خسته نمیشن.

کمک‌رسانی به انسان به عنوان یک همکار

با استفاده از هوش مصنوعی نیاز به نیروی انسانی با بازدهی کم به مقدار چشم‌گیری کاهش پیدا میکنه. این روزها بیشتر نیروهای انسانی جای خودشون رو به ربات‌ها دادن. ربات‌ها با سرعت خیلی بالایی قادر هستن کارها رو انجام بدن و در انجام امور همکاری کنن. شما می‌توانید از چت بات‌ها استفاده کرده و خیلی راحت اطلاعات و کمک مدنظرتون رو دریافت کنید.

کمک به اختراع‌های  جدید توسط هوش مصنوعی

اگر یک تحقیق اساسی در این زمینه انجام بدیم متوجه می‌شیم که هوش مصنوعی در اختراع‌های  جدید کنار انسان بوده و به راحتی مشکلات پیچیده رو رفع میکنه. این مسئله در زمینه پزشکی تاثیر زیادی داره. به طور مثال هوش مصنوعی به پزشک ه کمک کرده تا مرحله اولیه سرطان سینه در خانم‌ها قابل تشخیص باشه.

تصمیمات بی‌طرفه هوش مصنوعی

از دیگر علت‌های  استفاده از هوش مصنوعی، عدم احساس و تصمیمات عاقلانه و منطقی هست. ما انسان‌ها همیشه در مواقع حساس، احساساتمون رو در نظر می‌گیریم در صورتی که برای یک ربات هوش مصنوعی همچنین مسئله‌ای وجود نداره و به راحتی تصمیم درست رو انتخاب میکنه.

fgfg

خطرات هوش مصنوعی برای بشر

تا این قسمت در مورد علت استفاده از هوش مصنوعی و مزایای اون در زندگی بشر صحبت کردیم؛ اما لازمه بدونیم خطرات هوش مصنوعی برای بشر هم وجود داره و آینده بشر با پیشرفت روزافزودن هوش مصنوعی در خطر هست. در اینجا سوالی که مطرح میشه این هست که هوش مصنوعی چه خطراتی برای آینده بشر داره؟ در ادامه به طور مختصر در مورد این مسئله صحبت می‌کنیم:

  • اتوماسیون یا خودکارسازی شغل ها: در بسیاری از کارها، ربات‌های هوش مصنوعی عملکرد بهتر، سریع‌تر، دقیق‌تر و کم هزینه‌تر از انسان‌ها دارن و این مسئله ممکنه در آینده باعث ناکارآمد بودن بیشتر انسان‌ها و جایگزینی کارگرها با ربات‌ها بشه.
  • از بین رفتن تعامل انسانی: زمانی که پای هوش مصنوعی وسط باشه، دیگه به کمک یک انسان دیگه نیاز نداریم و همین مسئله باعث میشه انسان‌ها تعامل کمتری با هم داشته باشن.
  • عدم رعایت مسائل اخلاقی: یک هوش مصنوعی مثل یک انسان توانایی ادراک و رعایت مسائل اخلاقی رو نداره. از اونجایی که در بیشتر امور هم دخیل هست این مسئله در آینده مشکل‌ساز خواهد شد.
  • معضلات امنیتی: هوش مصنوعی همونطور که در امور امنیتی به کمک انسان میاد، در اختیار هکرها هم قرار داره و ممکنه با حملات و معضلات امنیتی مواجه بشیم.
  • تقویت تعصب و تبعیض: جالبه بدونید از اون جایی که هوش مصنوعی توسط افراد مختلفی آموزش میبینه، تعصبات و تبعیض‌های اون فرد ممکنه روی ربات‌های  هوش مصنوعی تاثیر بذاره و باعث افزایش تعصب و تبعیض در یک جامعه بشه.
  • ایجاد وابستگی: وابستگی به هوش مصنوعی در بیشتر افراد در حال رخ دادن هست که این مسئله باعث از بین رفتن تفکر اعتقادی و درک و شهود انسانی میشه.
  • از بین رفتن خلاقیت: با هوش مصنوعی انسان‌ها دیگه به خودشون اجازه فکر کردن و ایده‌پردازی رو نمیدن و این مسئله به مرور زمان باعث از بین رفتن خلاقیت میشه.

از کنترل خارج شدن: در صورتی که هوش مصنوعی به سطح‌های  بالاتری برسه، ممکنه قدرت تصمیم‌گیری مجزا از انسان پیدا کنه و فرمان‌پذیری از انسان رو از دست بده.

هوش مصنوعی؛ با خطرات فراوان در کنار مزایا

در مطالب فوق در مورد علت استفاده از هوش مصنوعی و اهمیت آن برای انسان و همچنین خطرات هوش مصنوعی در زندگی انسان صحبت کردیم. جالبه بدونید پیدایش هوش مصنوعی و ربات‌ها برای زندگی انسان فوق‌العاده مفید هستن و بیشتر کارهایی که برای انسان سخت یا کسل‌کننده هست برای ربات‌ها ساده و راحته. پیدایش هوش مصنوعی باعث سرعت بخشیدن به کارها شده و از این لحاظ، تکنولوژی فوق‌العاده‌ای هست؛ اما باید بدونید هوش مصنوعی در کنار مزایا معایبی هم داره که در قالب خطرهای هوش مصنوعی در مطالب بالا توضیح دادیم. برای مطالعه مطالب بیشتر در این خصوص و در خصوص طراحی سایت و سئو با رویا استودیو همراه باشید. در بخش ثبت دیدگاه می‌تونید نظر خودتون در مورد این مطلب رو ثبت کنید.

Rate this post
جدیدترین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی مقالات

محتوای جدول